Fotografování sportu a pohybu patří určitě k velmi oblíbeným fotografickým, ale velimi náročným disciplínám. Hodí se určitě správné vybavení, ale také dostatek světla, technické dovednosti, dobré oko a samozřejmě značná míra rychlosti a předvídavosti.
Focení obecně (ale hlavně sportu) je pro mne výzva zachytit nejlepší moment plné energie, vášně a pohybu a tím vyprávět příběh, který upoutá pozornost laiků i odborníků.
V jeho vystižení mi pomůže příprava na samotné fotografování, znalost sportu, který se chystám zaznamenat, ale také znalost místa a terénu, kde se „sportovní klání“ koná.
Zatím jsem zkoušel zachytit primárně sporty, kde mám za sebou nějaké zkušenosti – FOTOGRAFIE V SEKCI SPORT – ZDE, ale nebráním se vyzkoušet i jiné sporty a tak se těším na nové výzvy.
Budete to zrovna vy? Kontakt ZDE.
Focení sportu není jen o „stisknutí spouště“ v pravý okamžik – je to umění vyjádřit intenzitu, která se skrývá v každém pohybu sportovce.
Ale jak na to? Jak zachytit pohyb a emoce v jediném snímku? Podívejme se na klíčové aspekty sportovní fotografie z mého pohledu:
Jedním z největších výzev, které sportovní fotografové čelí, je zachycení pohybu. Pohyb je základním prvkem každé sportovní akce, a to, jak jej ztvárníme, ovlivní celkový dojem fotografie. Dobrý sportovní fotograf by měl mít schopnost předvídat, co se bude dít a umět se přizpůsobit neustále se měnícímu prostředí. Klíčové je se naučit „číst“ situaci a reagovat na ni ještě před tím, než k akci dojde. Například u fotbalu, hokeje nebo basketbalu je často nutné sledovat nejen míč, ale i pohyby hráčů a jejich tělesné reakce. U mých oblíbených vodních (především vlnových) sportů je to ještě komplikovanější tím, že se rychle mění povětrnostní a vlnové podmínky a vzdálenost od fotografovaného objektu je většinou velká. Tím pádem je nutný objektiv s dlouhým ohniskem pro zachycení detailu. Pro tyto účely využívám objektiv Tamron 150-500mm F/5-6,7 Di III VC VXD pro Sony FE.
Rychlost závěrky je v sportovní fotografii jedním z nejdůležitějších nastavení. Pokud chceme zachytit pohyb a zároveň udržet snímek ostrý, musíme volit dostatečně krátkou expozici. V případě běhu, cyklistiky nebo fotbalu je doporučováno nastavit závěrku na hodnoty mezi 1/500 a 1/1000 sekundy, v závislosti na rychlosti pohybu. Nicméně, i když je rychlá závěrka klíčová pro ostré snímky, může být zajímavé experimentovat s delšími časy, abyste vytvořili dojem pohybu, kdy se část obrazu rozmaže a zůstane zachycena pouze ta nejdůležitější část akce.
Jako u každé fotografie, i sportovní snímky potřebují dobré světlo. Ve většině případů se sportovní akce konají venku, což poskytuje dostatek přirozeného světla. Nicméně i při denním světle je důležité věnovat pozornost směru světla a jeho kvalitě. Pokud fotíte na venkovních sportovištích, snažte se využít „zlatou hodinu“ – čas těsně po východu nebo před západem slunce, kdy je světlo měkké a teplé.
Kompozice je v sportovní fotografii rovněž nezbytná. I když akce probíhá rychle, stále se vyplatí udržovat základní pravidla kompozice, jako je pravidlo třetin nebo směr pohybu. Pokud sportovec běží nebo směřuje do určitého prostoru, nechte dostatek prostoru před ním – to dodá snímku dynamiku.
Hrajte si s perspektivou: lehnout si na zem nebo fotit z výšky – změna úhlu dělá divy!
Sportovní fotografie není jen o technice, ale i o emocích. Mnozí fotografové se zaměřují na momenty, kdy sportovec prožívá intenzivní radost, frustraci nebo zklamání. Tento typ snímků přináší silný příběh, který osloví diváky. Například moment, kdy hráč skóruje rozhodující gól nebo když sportovec překoná svou osobní hranici, může vyprávět příběh o odhodlání, vítězství a překonávání překážek. To je ten pravý okamžik pro použití delšího ohniskového vzdálenosti (teleobjektiv), abyste se zaměřili na detail tváře, emoce a výrazy sportovce.
Při focení sportu se musíte rychle rozhodovat a reagovat. Klíčovým faktorem je připravenost. Mnozí fotografové doporučují trénovat svou schopnost předvídat pohyb, což vám umožní mít fotoaparát připravený na správné nastavení ještě předtím, než k akci dojde. To znamená mít fotoaparát ve správné pozici, správně nastavený, ať už jde o expozici, zaostření nebo clonu.
Experimentujte: neomezujte se na pravidla, občas ty nejlepší fotky vzniknou náhodou.
Sportovní fotografie často vyžaduje speciální vybavení. Rychlé objektivy s nízkou clonou (např. f/2.8) jsou ideální pro získání dostatečného množství světla v rychlých situacích. Dále teleobjektivy jsou oblíbené pro zachycení vzdálených akcí, protože umožňují sportovce dostat se do záběru, aniž byste museli být přímo na „hřišti“.
Pro snímky akce s velkým pohybem, jako jsou závody na kole nebo atletické disciplíny, se často používají i stabilizační systémy (gimbaly), které pomáhají udržet kameru stabilní, když fotografujete z pohybu.
Já jsem zatím tak daleko nedošel a vše fotím z ruky nebo maximálně ze stativu, ale ten je někdy na obžíž.
I když sportovní fotografie vyžaduje co největší úsilí už při samotném fotografování, postprodukce je další krok, který může zlepšit celkový výsledek. Úprava kontrastu, barevného vyvážení nebo odstranění rušivých elementů může dodat snímku profesionální vzhled.
Žijeme v AI době a tak někdy může pomoc šikovný softvare např. na úpravu popředí, pozadí, obličejů, těla, drobná retuš oblohy až po úplnou výměnu celé oblohy, apod.
V některých případech je však lepší zůstat u přirozené podoby, zejména pokud jde o dokumentární snímky, které zachycují autentické emoce a atmosféru.
Sportovní fotografie je fascinující a náročná disciplína, která vyžaduje od fotografa nejen technické dovednosti, ale i cit pro pohyb a okamžiky, které mají svou jedinečnou hodnotu. Každý snímek může vyprávět příběh o úsilí, emocích a napětí, které sport přináší. Pokud se rozhodnete věnovat sportovní fotografii, připravte se na to, že budete nejen fotografovat akci, ale i tvořit umění, které přenáší sílu a vášeň sportu do obrazu.
Využijte každého momentu a pohybu a zjistíte, jak fascinující může být tento svět za objektivem.
Jestli se chcete na něco zeptat nebo nezávazně poptat, tak se nebojte mě kontaktovat.